Endodonti

Dişin sinirinin ( Pulpa ) bulunduğu, pulpa odası ile kanalının , ileri derece çürükler nedeniyle tedavi edilmesi , endodontik tedavidir. Dişin içerisinde bulunan ve sinir kan, lenf damarlarını içeren yumuşak bir tabaka olan pulpa hasar gördüğünde , genellikle çok şiddetli ağrılara neden olur ve işlevini kaybeder.

Kanal tedavisi pulpanın hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir.

Dişin içerisinde bulunan ve sinir, kan, lenf damarlarını içeren yumuşak bir tabaka olan pulpa hasar gördüğünde işlevini kaybeder.Buna neden olan kırık diş ya da derin diş çürüklerinde bulunan bakterilerdir. Kanal tedavisinin amacı, çürükler dolayısıyla kaybedilebilecek kötü durumdaki dişlerin, mikroplu tüm kısımlarının temizlenerek, uzun süre daha ağızda kalmasını sağlamak, diş kayıpları dolayısıyla oluşabilecek hem maddi hemde manevi açıdan sizleri zorlayacak daha ileri tedavilerin önüne geçmektir.

Ağızda kanal tedavisi yapılarak kalan diş, o bölgede çiğnemeye yardım etmeye devam edecek, bu şekilde yine o bölgedeki kemiğin aktif kalmasıyla da çene kemiklerindeki erimeyi de önleyecektir.

Kanal tedavisi uygulanmış dişin pulpası ( siniri ) alınmış olduğu için, sıcak ve soğuk hissetmeyecek ancak, çiğneme fonksiyonları aynı şekilde devam edebilecektir.